هرآنچه درباره تزریق بوتاکس باید بدانید

هدی عین اللهی متخصص پوست، مو و زیبایی در گفت گو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تزریق بوتاکس اظهار کرد: بوتاکس یکی از روش‌های جوانسازی پوست است. تزریق بوتاکس به جهت از بین بردن چین و چروک پوست صورت، اطراف لب و دور چشم مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. تزریق ژل بوتاکس

بوتاکس چیست؟

او در ادامه بیان کرد: از جمله روش‌های جوانسازی پوست صورت تزریق بوتاکس است. بوتاکس در واقع نوعی از سم بوتولینوم نوع A بوده که منجر به شل شدن ماهیچه‌ها و عضلات در نقاط مختلف خواهد شد. این سم در واقع نوعی پروتئین است که توسط برخی از باکتری‌ها تولید می‌شود.

انواع بوتاکس

عین اللهی تصریح کرد: تمامی مارک‌های بوتاکس، فرمول‌های به نسبت مشابهی از باکتریوم کلستریدیوم بوتولینوم تیپ A هستند که روش استفاده همه آن‌ها باهم یکسان است. نتیجه عملکرد همه آن‌ها به طور موقت باعث فلج شدن عظلات و در نتیجه کاهش چین و چروک‌ها می شود. معمولا از سم بوتولینوم برای رفع چین وچروک استفاده می شود و به طور موقت پالس‌های عصبی و انقباضات عضله‌ای را متوقف می‌کند. آثار فلج کننده سم بوتولینوم از حدود ۱ تا ۶ ماه در عضلات باقی می‌ماند. متداول‌ترین درمان با بوتاکس، خط‌های افقی در کل پیشانی و خط‌های عمودی دائم بین دو ابرو است, اما در مجموع بسیاری از پزشکان از بوتاکس، دیسپورت و زئومین برای درمان خطوط دور گردن، لیفت ابرو و حتی به میزان قابل توجهی کاهش تعریق شدید زیر بغل و میگرن استفاده می‌کنند.

ژل با بوتاکس چه تفاوت‌هایی دارد؟

او در ادامه گفت: بوتاکس خاصیت فلج‌کنندگی دارد، به‌همین دلیل قسمت فوقانی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که ژل یا فیلر حالت پرکنندگی دارند و در قسمت‌های تحتانی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا از ژل برای نواحی شکل گونه، خط خنده، چانه و لب‌ها بیشتر استفاده می شود. فراموش نکنید که هرچه ماندگاری ژل بیشتر باشد نشانه کیفیت و مرغوبیت آن نخواهد بود. زیرا برخی برند‌های متفرقه کلسیم و مواد غیرجذب را به ژل اضافه می‌کنند، این کار ماندگاری ژل را بیشتر می‌کند البته برای مدتی، اما عاری از عوارض نیستند. همچنین این احتمال وجود دارد که ژل در بافت‌ها ممکن است باعث عفونت یا جابه‌جایی شود. تزریق ژل بوتاکس عین اللهی گفت: با تزریق بوتاکس صورت می‌توانید خطوط و چروک‌های خود را از بین ببرید. یکی دیگر از استفاده‌های این ماده، تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابرو است، این کار نیز از دسته اعمال زیبایی بوده که منجر می‌شود تا فرم و ابروی شما کمی تغییر کند. علاوه بر این از تزریق بوتاکس برای کم کردن تعرق هم استفاده می شود. گفتنی است تزریق بوتاکس در جوانی از ایجاد چروک‌های جدید جلوگیری می‌کند. او بیان کرد: تزریق بوتاکس اگر با ماده استاندارد و مناسب انجام شود، می‌تواند آثاری را بر روی صورت باقی بگذارد که در حد اعمال زیبایی و لیفت صورت برای شما رضایت‌بخش باشد و بدون اینکه زخم یا دوران نقاهتی باقی بگذارد، چین و چروک را از بین می‌برد. آنچه در مورد بوتاکس باید ذکر شود، مدت زمان محدود بروز آن است. با توجه به نوع بوتاکس معمولاً نتایج مورد انتظار بین ۳ تا ۸ ماه باقی می‌ماند و بعد از این زمان نیازمند تزریق مجدد است. متخصص پوست، مو و زیبایی درباره عوارض تزریق بوتاکس گفت: در صورتی که تزریق بوتاکس توسط افراد غیر متخصص پوست، با دوز و تکنیک اشتباه، در نقطه غیر صحیح از صورت یا در محیط‌های غیر بهداشتی انجام شود، می‌تواند عوارض حاد و وخیمی را بر جای بگذارد. ولی در صورت رعایت همه موارد، استفاده از بوتاکس خطری ندارد.

بهترین زمان تزریق بوتاکس چه زمانی است؟

عین اللهی درباره زمان تزریق بوتاکس بیان کرد: بهتر است قبل از ایجاد چین‌های عمیق پوستی تزریق شود، زیرا کار بوتاکس ریلکس کردن عضلات است و قابلیت لیفت را ندارد، به‌همین دلیل قبل از ایجاد چین‌و‌چروک تزریق بهتر خواهد بود. در افراد جوان شکل و تاثیرگذاری بوتاکس بهتر است، اما در سنین بالا به‌دلیل کوچک شدن عضلات و افتادگی پوست بوتاکس تاثیرگذاری چندانی ندارد. مراقبت‌های ویژه ای بعد از تزریق بوتاکس باید انجام شود. افراد بعد از تزریق حدود ۵ ساعت نباید هیچ کاری را انجام دهند. کارهایی مانند آب زدن، سر خم کردن، دراز کشیدن و خوابیدن، خارش، ماساژ پیشانی و دور چشم، عینک آفتابی زدن، الکل، کافیین و سیگار مصرف نشود تا ۲۴ ساعت پس از انجام بوتاکس آرایش نکنند. صورت خود را تا ۴ ساعت بعد از انجام بوتاکس نشویند، پس از آن باید صورت و محل تزریق تنها توسط آب ولرم شسته شود و از ماساژ دادن محل تزریق خودداری کنند. تزریق ژل بوتاکس او درباره انتخاب مناسب پزشک در جهت تزریق بوتاکس گفت: قبل از آنکه به پزشک مراجعه شود، باید چند نکته مهم را در مورد تزریق بوتاکس و ژل توجه داشته باشید. پزشکی را پیدا کنید که دارای بورد تخصصی پوست باشد. این روز‌ها در بسیاری از مطب‌های پزشکی حتی منشی و دستیاران پزشکان هم اقدام به تزریق بوتاکس می‌کنند، ولی این به آن معنی نیست که آن‌ها حتما به خوبی آموزش دیده‌اند و همه جنبه‌های تزریق و درمان را یاد گرفته‌اند. حتما برای تزریق بوتاکس به مطبی بروید که پزشک متخصص این عمل را بر روی صورت انجام دهد. عین اللهی بیان کرد: متاسفانه اخیرا استفاده از مواد نامرغوب و ارزان توسط افراد غیر متخصص و حتی در آرایشگاه‌ها و مراکز غیر معتبر باعث بروز مشکلات زیادی شده که متاسفانه در برخی موارد جبران ناپذیر بوده و یا مستلزم هزینه‌های بسیار زیاد برای اصلاح نقایص شده است. قبل از هر چیز با مراجعه به سایت انجمن متخصصین پوست ایران یا سایت نظام پزشکی از تخصص و تبحر پزشک خویش مطمئن شوید.

در چه مواردی تزریق بوتاکس ممنوع است؟

متخصص پوست گفت: افرادی که بیماری‌های قلبی و عروقی حادی داشته باشند،مبتلایان به ام اس، نارسایی کلیه، نفروپاتی، مبتلایان به فلج عضلانی، افراد کمتر از ۱۸ سال، فراد بالاتر از ۷۵ سال و بانوان باردار هرگز نباید تزریق بوتاکس را انجام دهند. قبل این عمل نباید از دارو‌های ضد انعقاد خون استفاده شود. او بیان کرد: بوتاکس نیز همانند بسیاری دیگر از اعمال زیبایی تا حدودی درد دارد، ولی سوزش مختصری در محل تزریق به وجود می‌آید. بهتر است پس از انجام تزریق محل را با کیسه یخ سرد کنید با این کار عوارض تا حدودی کاهش خواهد یافت. از سری عوارض تزریق بوتاکس که مشاهده شده می‌توان به قرمزی پوست، تورم، التهاب و احساس سنگینی یا ناراحتی در نقطه تزریق سوزن اشاره کرد. عموما در افرادی که پوست‌های حساسی دارند نیز کمی کبودی در نقطه تزریق بعد از آن مشاهده خواهد شد که با گذشت مدت زمانی کم این اثر از بین خواهد رفت. تزریق ژل بوتاکس عین اللهی گفت: عوارض ناشی از ژل‌های تزریقی کاملاً بستگی به نوع ژل دارد. ژل‌هایی خوب هستند که نخست بدن به آن‌ها واکنش ندهد و بعد به مرور زمان قوام و شکل خود را زیر پوست محل تزریق از دست ندهند. مثلاً ژل‌هایی وجود دارند که بعد از تزریق تا چند ماه هیچ مشکلی ندارند، ولی بعد از چند سال گلوله گلوله می‌شوند و در این صورت تخلیه آن‌ها از پوست هم بسیار مشکل است؛ لذا مراجعه‌کننده باید از پزشک متخصص خود نوع و مارک ژل را سوال کند. او در ادامه افزود: مواردی از عارضه هم وجود دارد که ربطی به کیفیت بد آن ژل تزریقی ندارد بلکه به علت تکنیک غلط تزریق است. مثلاً اگر موضع خوب ضدعفونی نشود و شرایط تزریق استریل رعایت نشود، در محل تزریق ممکن است عفونت ایجاد شود که البته در این موارد می‌توان با درمان مناسب ضد میکروبی مشکل را حل کرد. متخصص پوست، مو و زیبایی در پایان یادآوری کرد: البته در بعضی موارد عوارض جزئی کوتاه مدتی در ۲ تا ۳ روز اول تزریق نیز به وجود می‌آید مثل تورم و التهاب محل تزریق یا حتی کبودی و خون مردگی که بعد از چند روز بهبود پیدا می‌کند؛ بنابراین هم کیفیت ژل تزریقی و هم تکنیک متخصص پوست مهم هستند و نباید به خاطر ارزان بودن ژل، تزریق توسط فرد غیر متخصص انجام شود که گاه زیان‌های جبران ناپذیری به دنبال دارد.

کلمات کلیدی

تزریق

بوتاکس

پانسمان