چند نکته که باید قبل از سفر به لهستان بدانیم

اگر اروپای شرقی را یک تاج روی سر اروپا در نظر بگیریم، لهستان مثل یک نگین درخشان برای این تاج زیباست. شهری که همزمان هم با تاریخ و اساطیر و هم با یک مدرنیته شگفت‌انگیز احاطه شده است. در این مقاله چند نکته که باید پیش از قدم گذاشتن به خاک لهستان بدانید را با هم مرور می‌کنیم سفر به لهستان

هوا ممکن است سرد شود

شاید باور کردنش دشوار باشد اما اروپای شرقی هر سال با برف‌های سنگینی پوشیده می‌شود. اما معمولا مسافران از خودشان می‌پرسند لهستان دقیقا چقدر سرد می‌شود؟ اگر قصد پیاده روی در خیابان‌های ورشو یا بافت تاریخی کراکوف را دارید باید بدانید که از دسامبر تا مارچ دمای هوای شبها منفی است و این یعنی باید به لباس گرم مجهر باشید.

هوا ممکن است گرم شود

هرچقدر در زمستان‌ها برف خیابان‌های لهستان را سفیدپوش می‌کند و دمای هوا زیر صفر است، تابستان لهستان می‌تواند کاملا برعکس عمل کند. از ماه می تا سپتامبر آب و هوای گرم اقیانوسی از شهر‌هایی از جنوب جریان هوای گرم را به شهری مثل کراکوف می‌آورد. حتی ممکن است هوا همزمان رطوبت بالایی بگیرد و تحمل گرما را سخت‌تر کند.

بلیط‌ها را می‌توانید در خود تراموا بخرید

یکی از بهترین راه‌ها برای رفت و آمد در کراکوف استفاده از تراموا است. می‌توانید بلیط را از دستگاهی که داخل تراموا است بخرید. دقت کنید که حتما چند سکه و پول خرد همراهتان داشته باشید.

در ملا عام الکل ننوشید

در کشور لهستان نوشیدن الکل در فضاهای عمومی ممنوع است و همین بسیاری از توریست‌ها که از این قانون بی‌اطلاعند را به دردسر می‌اندازد.

لهستان از چیزی که تصور می‌کنید زیبا‌تر است

برای اولین سفرتان به لهستان نباید بردن دوربین را فراموش کنید. یک اشتباه رایج این است که افراد فکر می‌کنند این قسمت از اروپا فقط به کارخانه‌های باقی‌مانده از جنگ جهانی اختصاص دارد. هیچ ایده‌ای در مورد لهستان نمی‌تواند اینقدر اشتباه باشد. شهرهای تاریخی لهستان پر از بناهای شگفت‌انگیز گوتیک هستند. در حالی که شهرهای مدرن آن با شاهکارهای دنیای مدرن شما را شگفت‌زده می‌کنند.

جز کراکوف و ورشو به سایر شهرها هم بروید

قطعا پایتخت فرهنگی لهستان یعنی کراکوف با قلعه‌ّای زیبای ثبت شده در فهرست میراث یونسکو و پایتخت لهستان مدرن یعنی ورشو با طراحی شهری مدرنش برای هر مسافری می‌تواند جذاب باشد. اما چرا کمتر گردشگری به سراغ شهرهای دیگری مانند ووچ، وروتسواف یا گدانسک نمی‌رود؟ این شهرها هر کدام بخشی از هویت و فرهنگ لهستان را در خود دارند و دیدنشان به اندازه کراکوف و ورشو می‌تواند جذاب باشد.

با گیاهخواری خداحافظی کنید

غذاهای لهستانی به ترکیبات سنگین، چرب و گوشتی خود معروف هستند. سوسیس‌های قرمز خونی، اسنک‌های خوک و گوسقند و خورشت‌های پر از گوشت از اصلی‌ترین غذاهای این کشورند. شاید به ندرت بتوانید غذاهای گیاهی واقعا بومی در میان این فرهنگ غذایی پیدا کنید. اگر گیاه‌خوار هستید در لهستان گزینه‌های کمی دارید. به جز پیروگی سبزیجات (درخواست کنید که بدون گوشت باشد) و یک ورژن گیاهی از سوپ زورک.

ممکن است لازم شود ماشینی اجاره کنید

چیزی که در مورد لهستان در نگاه اول به نظر میاید این است که این کشور به نسبت باقی کشورهای اروپایی بسیار بزرگ است. لهستان نهمین کشور بزرگ جهان است. بنابراین برای یک توریست دیدن همه زیبایی‌های آن در یک سفر امکان‌پذیر نیست. اگر هم بخواهید سواحل منطقه بالتیک را ببینید، هم سری به جنگل‌های انبوه بزنید و هم در شهرها به دنبال جاذبه‌های فرهنگی باشید، نیاز دارید که یک ماشین کرایه کنید. این کار زمان شما را در ایستگاه‌ّهای اتوبوس و قطار هدر نمی‌دهد.

کلمات کلیدی

مسافرت

سفر

لهستان